Lidská strava by měla obsahovat všechny živiny. Kromě zdravých tuků bychom měli jíst komplexní sacharidy, vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky a v neposlední řadě také bílkoviny.
U bílkovin to ale může být trochu složité, protože ne každý člověk je ochoten jíst maso a další živočišné produkty, které mívají bílkovin relativně hodně. (Částečně je řešením konzumace rostlinných proteinů a doplňování chybějících živin z doplňků stravy, jinak hrozí deficit železa, vitamínu B12 a podobně.) Navíc, hodně lidí nezvládá ani pokrytí doporučené denní dávky bílkovin z toho, co běžně jedí.
Co s tím?
Co jsou to bílkoviny?
Bílkoviny jsou látky, které jsou hlavním stavebním kamenem svalové hmoty. Ta nám umožňuje sportovat, ale i věnovat se běžným denním činnostem. Bílkoviny jsou kromě jiného součástí enzymů a hormonů, jsou zodpovědné za transport látek a jsou zdrojem energie.
Kdy jíst bílkoviny?
Vzhledem k tomu, že jsou bílkoviny považované za jednu z hlavních makroživin, měli bychom je jíst každý den. Nezáleží úplně na tom kdy. Tělo je totiž potřebuje stále. Zvýšenou potřebu bílkovin mohou mít lidé, kteří chtějí budovat objemnější svalovou hmotu. A pak také lidé, kteří chtějí zdravě hubnout, ale nemají zájem hladovět.
Bílkoviny při hubnutí
Když si dáte bílý rohlík, za chvíli budete mít s největší pravděpodobností hlad. Nejen, že nemá valnou výživovou hodnotu, ale také ho tělo rychle zpracuje. Oproti tomu, trávení bílkovin nějakou chvíli trvá.
Bílkoviny ve stravě navíc podporují:
- Rychlost metabolismu
- Redukci chuti k jídlu
V poslední době se také hovoří ve větší míře o tom, že vyšší příjem bílkovin ve stravě může přispět k dodatečnému pálení kalorií. V průměru mezi 80-100 kaloriemi za den. (Při přejedení se jídlem bohatým na protein může toto číslo dokonce poskočit až na 260 kalorií za den.)
TOP 10 potravin obsahujících bílkoviny
Bílkoviny v potravinách naštěstí nemusíme hledat lupou. Lze si z nich tedy sestavit poměrně bohatý jídelníček, který vás brzy nepřestane nudit.
Mezi nejlepší zdroje bílkovin v potravě patří:
- Mořské plody
- Bílé drůbeží maso
- Mléko
- Sýr
- Jogurt
- Fazole
- Sója
- Libové hovězí
- Vejce
- Quinoa
Je ale potřeba dávat pozor na to, že rostlinné a živočišné proteiny se od sebe v něčem trochu liší. Zatímco živočišné bílkoviny obsahují kompletní spektrum aminokyselin, rostlinné proteiny to tak (až na velmi světlé výjimky) nemají.
Z toho důvodu se doporučuje kombinovat rostlinné a živočišné bílkoviny navzájem. Pokud nejíte maso a živočišné výrobky, musíte víc přemýšlet o tom, jak chybějící látky tělu dodáte. Mohlo by totiž jejich nedostatkem trpět.
Přísun kvalitních bílkovin vám zajistí proteinové diety, které obsahují zejména proteinové nápoje, proteinové kaše, polévky nebo palačinky. Tyto diety vás dostanou do tzv. ketózy, která vám pomůže rychle a efektivně zhubnout. Výhodou proteinových diet je, že se nemusíte starat o sestavování jídelníčku a jídla jsou rychle připravená.