Tortilly většinou máme zafixované jako méně zdravé potraviny, které bychom měli ve svém vlastním zájmu konzumovat v co nejmenší možné míře. (I když, toto tvrzení se může odvíjet od toho, co přesně použijete za náplň.)
Když navíc najedete na proteinovou dietu, jejímž základem je co největší omezení přísunu sacharidů, většině lidí je tak nějak jasné, že tortilly propašují do nového jídelníčku pouze velmi těžko.
Pokud ale víte, jak na to, pak si můžete dopřávat tortillu i nadále.
Je tortilla zdravá?
Tortilla je technicky vzato druhem tenkého chleba, který má podobu placky. Nejčastěji se pro její výrobu používá pšeničná nebo kukuřičná mouka. Existují ale i varianty z cizrny. Ve Španělsku se navíc pod slovem tortilla běžně skrývá silnější omeleta z bramborového těsta. Hodně tedy záleží na tom, jaký druh tortilly si vyberete.
V případě, že si vyberete celozrnnou tortillu, která se dá sehnat i v běžných obchodech s potravinami, pak půjde o zdravější variantu, než když sáhnete po tortille z bílé mouky. Celozrnná tortilla vám navíc může pomoci doplnit vlákninu, které můžete mít v jídelníčku málo. Pak také existují speciální keto tortilly, které si můžete koupit v obchodech s proteinovou dietou. Případně si můžete takovou tortillu vyrobit ze správných ingrediencí i doma.
Nutriční hodnoty tortilly
Z výše uvedených důvodů se nedá k tortillám přistupovat plošně. Každá je totiž v něčem trochu jiná. U běžné tortilly však mohou být nutriční hodnoty na 100 g následující. Energie 1360 kJ, bílkoviny 8 g, tuky 7 g, sacharidy 56 g, sůl 1,6 g, cukry 1,5 g.
3 zdravé recepty na domácí tortillu
Tortilla z mandlové mouky
📋 Budete potřebovat:
- 2 hrnky mandlové mouky
- 6 lžic koření psyllium husk (seženete ve specializovaných obchodech)
- 1 lžičku soli
- 1 lžíci olivového oleje
- 1 hrnek teplé vody
💡 Postup
Ve velké míse spolu smíchejte mouku, koření psyllium husk a sůl. Jakmile vše promícháte, pomalu přidávejte olivový olej a teplou vodu. Poté nechte směs asi minutu odpočívat. Vypracujte těsto a udělejte z něj několik bochánků, které vyválíte do tenkých placek. Rozehřejte malé množství oleje a tortilly upečte na pánvi, cca 2-3 minuty z každé strany.
Tortilla z kokosové mouky
📋 Budete potřebovat:
- 56 g kokosové mouky
- 10 g koření psyllium husk
- ¼ lžičky soli
- 240 ml vody
💡 Postup
Sůl, mouku a psyllium husk smíchejte v míse. Následně přidejte vodu a hotovou směs nechte 5 minut stát. Poté rozdělte těsto na 4 části a udělejte z nich kuličky. Z obou stran dejte pečicí papír, mezi kterým vyválíte těsto do placky. Opět rozpalte olej na pánvi a každou tortillu opékejte 2-3 minuty z obou stran.
Sýrová tortilla
📋 Budete potřebovat:
- ½ hrnku nastrouhaných různých druhů sýra (čedar, mozzarella…)
💡 Postup
Připravte si nepřilnavou pánev a do jejího středu dejte velkou porci nastrouhaného sýra. Poté můžete přidat koření, kterým bude vaše sýrová placka ochucená, pokud chcete. Na nízkou teplotu sýr ohřívejte po dobu 5 minut. Zhruba v té době by se měly na sýru dělat pouze drobné bublinky a měl by mít tmavší barvu. V této chvíli poznáte, že je placka hotová.
Jakmile sýr sundáte z plotny, z technických důvodů cca 5 minut počkejte, dokud se placka dostatečně nezpevní. Teprve pak můžete tortillu přenést na talíř a dát do ní nachystanou náplň.
Tyto recepty na keto základy tortilly jsou vhodným doplňkem již hotové proteinové diety, kterou lze objednat ve větším balíčku. Vzhledem k tomu, že doplňování proteinů omezuje pocit hladu, tentokrát by pro vás mělo být realistické u nového stravovacího směru vydržet.
Věříme, že vám tyto netradiční recepty na tortilly budou náležitě chutnat. Přejeme vám dobrou chuť.