Co je zdravé, to nemusí být dietní. Alespoň tak by se dal popsat omyl mnoha dietářů napříč zeměkoulí, kteří po změně jídelníčku zjišťují, že na váze neztratili ani deko. A dost možná ještě váha při měření ukazuje něco navíc.
Na druhou stranu, internet je plný “zaručených rad na hubnutí”, jejichž dodržování může znamenat hazard se zdravím. A pak také nejrůznějších omylů a mýtů. (Například, že je možné zhubnout cvičením jednu vybranou část těla.)
Kdo se v tom má orientovat? Na to, jak k sestavení jídelníčku během hubnutí přistoupit co nejlépe, se zaměříme níže.
Jak jíst správně při hubnutí?
V první řadě se opravdu snažte vyvarovat nejčastějších chyb. Například olivový olej se považuje za zdravý. Nelze ho ale používat v neomezeném množství, protože obsahuje pořádnou porci kalorií. Pokud se ho rozhodnete při hubnutí používat, odměřujte ho na čajové lžičky, maximálně na polévkové lžíce. (V takovém případě bude bohatě stačit 1, maximálně 2.)
Zcela nevinné není ani pití džusů, a to i když jsou vyrobeny z ovoce. Džus obsahuje velké množství cukru, který je nepřítelem štíhlé linie. Pokud máte tento nápoj rádi, část sklenice s ním nařeďte čistou vodou. Pozor si dávejte i na další slazené nápoje a na alkohol. Problematická může být i špatná velikost porcí. Vždy se snažte, aby byla k jídlu i zeleninová příloha nebo salát, protože mnoho druhů zeleniny obsahuje minimum kalorií, ale zároveň zaplní žaludek.
Kdy a jak často jíst?
Zapomeňte na tip, že máte jíst naposledy v 5 hodin odpoledne. Zvlášť, pokud vám není tato rada blízká a vždy u jejího dodržování trpíte. Nejjednodušší je držet se rady, že jíst by se mělo zhruba 2-3 hodiny před spaním, takže nepůjdete spát přeplnění, ale zároveň nebudete mít hlad.
Co se týče oběda, jeho načasování nemá na hubnutí moc velký vliv, ve srovnání se snídaní by měl být ale větší. U snídaně pak můžete zkusit udržet rozestup 12 hodin od večeře. Také se snažte upřednostnit konzumaci jídla v první polovině dne. Večeře by naopak neměla být moc vydatná.
Ať už ale jíte cokoliv, myslete na to, že na hubnutí může mít pozitivní vliv i rychlost, s jakou jídlo konzumujete. Kdo jí pomaleji, ten toho může sníst během přestávky na jídlo méně, než ten, kdo jídlo hltá. Mozku totiž trvá zhruba 20 minut, než se cítí plný.
Co jíst a pít při hubnutí?
Aby v průběhu hubnutí nedocházelo ke ztrátě aktivní svalové hmoty a neměli jste hlad, je rozhodně vhodné sáhnout po kvalitních zdrojích proteinu. U mléčných výrobků ale volte spíš ty polotučné. Zvlášť, pokud máte zvýšenou hladinu cholesterolu. Také může být nápomocná kombinace čerstvého ovoce a zeleniny.
Během přípravy jídel se snažte častěji upřednostňovat:
- Vejce
- Zelenou listovou zeleninu (špenát, ledový salát…)
- Kvalitní mořské ryby
- Brokolici a květák
- Kuřecí stehna a další druhy libového masa (krůta…)
- Avokádo
- Semínka a ořechy
- Pálivé papričky
- Tofu
Také může být nápomocným krokem, když do své životosprávy zařadíte polévky. (Ne ale ty krémové, které mohou mít vyšší kalorickou hodnotu.) Když před hlavním chodem sníte velkou misku polévky, celková kalorická hodnota jídla by měla být nižší, protože druhého chodu sníte méně.
Vyzkoušejte proteinovou dietu
Mezi velmi úspěšné stravovací směry, které chrání svalovou hmotu před nežádoucím úbytkem a podporují hubnutí, patří proteinová dieta. Má jasně nastavená pravidla povolených a zakázaných potravin, díky kterým se dostanete do takzvané ketózy. (Proces, během kterého tělo sahá do uložených tukových zásob.)
Jelikož ale může být pro začátečníky složitější na pochopení, zkuste již hotový balíček s proteinovou dietou, ve kterém dostanete vhodné potraviny na snídani, svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Jednotlivé proteinové výrobky (například kaše, koktejly a polévky) navíc můžete zařadit i do běžného jídelníčku, takže se vám snáz podaří splnit doporučenou denní dávku bílkovin.