V průběhu dne naše tělo spaluje energii, kterou je potřeba neustále doplňovat ze stravy. Z jídelníčku kromě jiného dodáváme tělu vitamíny, minerály a další živiny, které potřebuje pro své zdraví. Pro mnoho lidí, kteří se snaží zdravě zhubnout, je však jídlo velký nepřítel.
Jelikož z jídla získáváme energii, zdálo by se logické, že čím méně toho sníme, tím víc zhubneme. Jenže, ono to není tak jednoduché. Pokud klesnete se svým denním kalorickým příjmem pod kritickou mez, přijdete o svalovou hmotu, zpomalí se vám metabolismus a zvýšíte riziko dalších zdravotních problémů. Opačný extrém spočívá zase v tom, že i při snaze zhubnout přijímáte nadměrné množství energie.
Jak to teda udělat?
Co je to energetická bilance?
Energetická bilance je termín, který označuje, kolik jste za jeden den přijali a vydali energie. Pokud je energetická bilance dlouhodobě v rovnováze, máte stejnou hmotnost. Pokud máte dlouhodobě větší příjem, přibíráte. A nakonec, pokud máte větší výdej, měli byste hubnout.
Výhodou energetické bilance je to, že se dá ovlivnit vaším životním stylem. Stačí do vašeho denního rozvrhu zakomponovat cvičení a i při mírné změně jídelníčku se může vaše denní energetická bilance dost zlepšit.
Výdej energie
Výdej energie není jenom o cvičení. (Opravdu.) Tělo musí vydávat energii na udržování širokého spektra různě náročných životních procesů. Jen si představte, kolik energie spotřebuje za den srdce, trávení a mozek. Energii vyžaduje i udržování organismu v teple a dýchání.
Mezi výdej energie lze započítat i další denní aktivity, u kterých byste si nepomysleli, že zahrnují aktivní pohyb. Hovoříme například o úklidu, venčení psa nebo o hraní si s dětmi. Denní výdej energie tedy ovlivňuje celkem hodně věcí.
Příjem energie
S příjmem energie je to trochu složitější. Počítá se do něj všechno, co v průběhu dne vypijete a sníte.
Možná si to ani neuvědomujete, ale svoje nadbytečné kalorie můžete vypít. Například v alkoholu, džusech nebo ve slazené kávě/čaji. To, že je něco zdravé navíc neznamená, že je to dietní. Pokud si budete každý den dopřávat avokádo, myslete na to, že avokádo je poměrně tučné. Například ve srovnání s klasickou salátovou okurkou. To samé platí o semínkách a ořechách. Chce to tedy začít přemýšlet jinak i v této rovině.
Vyvážená bilance pro zdravé hubnutí
Pokud chcete zdravě zhubnout, zapomeňte na to, že se svých (cca) 1500-2500 kalorií denně snížíte svůj kalorický příjem na 1000 či dokonce na 500 kalorií denně. Proč? Protože je to hazard se zdravím, který se vám nemusí vyplatit.
Mnohem lepší pro vás bude, když na začátku skrouhnete své kalorie alespoň o 100/200 denně. Pokud máte vyšší kalorický příjem a víte to, můžete ho snížit klidně i o 500. Vždy je ale lepší si vést deník a následně si prostřednictvím kalkulačky spočítat, jak velké snížení kalorií je pro váš organismus rozumné.
Co to v překladu znamená? Že v průběhu hubnutí stačí na začátku učinit i jen pár menších změn. Když se navíc budete trochu hlídat v jídle a budete se zajímat o to, co si dáváte na talíř, věříme, že brzy uvidíte první pozitivní rozdíly.
Jak počítat výdej energie?
Největší jistotu budete mít ve chvíli, kdy se obrátíte na dietologa. Ten s vámi projde to, co obvykle jíte a možná vám zajistí i speciální měření vody, svalů, kostí a tukové tkáně v těle.
Následně vám na základě vašeho způsobu života vytvoří jídelníček na míru, který bude respektovat vaši pohybovou aktivitu a další vaše specifika. Pokud jste hodně poctiví a máte velkou disciplínu, můžete si provádět měření kalorického příjmu sami. Musíte si ale všechno vážit a všechno poctivě zapisovat. A na to ne každý z nás má.